Vyhledávání

Panel č. 3 - Středověk

V této části bychom Vás rádi seznámili s příběhem o vzniku Svitávky, která je součástí knížky Pověsti a pohádky od Svitavy, od Svratky. Knížka byla vydaná v rámci projektu MAS Boskovicko Plus v roce 2010. Pohádku uveřejňujeme s laskavým svolením autora, PeadDr. Zdeňka Peši, současného starosty města Olešnice. Příběh má název

O RYTÍŘÍCH KŘÍŽE A SVITÁVCE

V počátcích rytířských časů, v době výprav k osvobození Kristova hrobu ve znamení kříže, žil na hradě nedaleko Svitav starý rytíř a jeho dva synové. Také do našich zemí se dostala zvěst o chystané křížové výpravě s výzvou, aby se křesťanští rytíři dostavili ve zbroji a vybojovali vítězný boj s pohanskými bojovníky.
Mladé rytíře nebylo třeba pobízet a jen příkaz starého hradního pána je držel dosud na rodném hradě. Starý rytíř s těžkým srdcem nakonec svolil k výpravě, ale protože se chystal předat panství do rukou svého následníka – staršího syna Jana Křtitele, vyrazil v čele zbrojnošů pouze mladší syn Crha.
Nedojel daleko podél řeky Svitavy, minul Letovice a rozhodl se přenocovat. Zbrojnoš mu přinesl zprávu o nedalekém kopci, na němž stojí hrádek. Tam prý je jistě přijmou na nocleh, aby nemuseli spát v lese. Okázalý průvod jezdců v čele s vysokým mladým rytířem udělal dojem na rytíře Chochola, kterému hrádek patřil. Přivítal hosty s opravdovou rytířskou pohostinností. U večeře seděla po jeho boku krásná dcera Anežka. Od první chvíle se do ní rytíř Crha zakoukal a jak si hradní pán s pochopením a potěšením všiml, ani srdce dcery Anežky zjevně nezůstalo chladné. Už kalkuloval, že v rytíři Crhovi bude mít bohatého ženicha pro svoji dcerku.
Zdržoval rytíře na hradě po řadu dní, aby ho od cesty do Svaté země odradil a k Anežce připoutal. Tehdy dala Anežka Crhovi slovo, ale sama ho měla ke splnění rytířského slibu, že bude bojovat se Saracény. Dohodli tedy nakonec, že se výprava vydá na cestu a že Anežka bude čekat dva roky na Crhův návrat. Pokud se do té doby nevrátí, bude to znamenat, že v bojích zahynul.
Rytíř Crha odjel a po dva roky nebylo o něm žádných zpráv. Tehdy na hrad rytíře Chochola přijel na námluvy bohatý a mocný pán – rytíř ze sousedství. Byl už starší a své statky získal všelijak, jen ne poctivě. Vládl silou a silou okrádal své sousedy. Měl velké vojsko a to se rytíři Chocholovi zamlouvalo. Sám měl Crhu za již mrtvého a nový nápadník byl bohatý. Proto přikázal Anežce, aby se za rytíře provdala. Ta však odmítla, že počká na svého vyvoleného, který si pro ni určitě přijde.
Rozzlobený Chochol nechal dceru uvěznit ve věži a nového nápadníka ubezpečoval, že tvrdohlavou dceru brzy přesvědčí. Vojsko se tedy ubytovalo na hradě, pitky a lov a hostiny byly každodenní kratochvílí. Jen Anežka ve věži nepřestala myslet na Crhu. Ten se pak opravdu se skupinou zbrojnošů po měsících a letech cestování a bojů vrátil a s pomocí Anežčiny služebné se vplížil do hradu.
Když se dozvěděl, že rytíř Chochol nehodlá dodržet slovo, rozhodl se Crha, že se Anežky nevzdá a vrátil se na svůj hrad. Sem povolal své přátele, rytíře, se kterými bojoval v Palestině. S nimi a v doprovodu bratra Jana a jeho vojska oblehl Crha hrádek se zrádným rytířem i s novým nápadníkem a jeho početným vojskem.
Obléhání trvalo dlouho, v potyčkách bylo mnoho raněných i mrtvých. Hrad byl nakonec dobyt, rytíř Chochol a nový nápadník v bojích padli. Na zranění však zemřel i Crhův starší bratr Jan. Osvobozenou Anežku odvezl Crha ke Svitavám na rodný hrad jako svoji nevěstu. Svým druhům pak přenechal Chocholovo sídlo s tím, že pod kopcem postaví vesnici a v ní, na místě posledního odpočinku bratra Jana Křtitele, postaví kapli. Jeho vůle byla splněna, a tak začala dlouhá historie obce Svitávka.