Vyhledávání

Textilní fabrika ve Svitávce

Historie městyse je úzce spjata s rodinou Löw-Beerových. Prvním podnikatelem rodiny byl Moses Löw-Beer, který v roce 1839 koupil mlýn s valchou, jež přebudoval na přádelnu vlny. V roce 1853 se vedení firmy ujímají jeho synové Max, Josef a Šalamoun, kteří získali v roce 1858  oprávnění k výrobě vlněného zboží. Firma dobře prosperovala, poptávka byla vysoká a původní výrobní prostor již nestači. Podnikatelé proto nechali postavit nový moderní tovární areál, který mimo jiné zahrnoval prádelnu mykané příze, tkalcovnu vlněného zboží se  170 stavy, výrobu umělé vlny, barvírnu, tiskárnu a apreturu. V době největšího rozkvětu pracovalo v provozech až 1600 zaměstnanců.

 

Textilní továrna ve Svitávce

 

Převážně zemědělská Svitávka se tak stala významným střediskem textilního průmyslu, kde měla firma Moses Löw-Beer i své hlavní sídlo. Proto si členové rodiny v městečku nechali v prvních letech dvacátého století postavit i dvě secesní vily – tzv. Velkou a Malou vilu.


Velká Löw-Beerova vila

Malá Löw-Beerova vila

 

Löw-Beerové mysleli i na své zaměstnance a jejich rodiny, postupně v obci vystavěli také dělnické domky, domy pro mistry a úředníky, dvě kasina s tanečním sálem, jídelnu a mateřskou školku s bezplatným stravováním pro děti dělníků. Na Vánoce dostávali děti ovoce, cukroví, hračky, chlapci látku na oblek, děvčata na šaty. Látkami byli obdarováni i zaměstnanci.

Většina rodiny během 2. světové války zahynula v koncentračních táborech a jejich majetek byl po konci války znárodněn. Továrna ve Svitávce byla začleněna do národního podniku Moravskoslezské vlnářské závody, později Vlna, v roce 2000 továrna zanikla. Budova začala chátrat.

Současný stav textilní továrny ve Svitávce

V současné době zde sídlí několik firem – prodejna stavebnin, výroba nábytku nebo autovrakoviště. Část budov byla zbourána.

Blýská se na lepší časy?

Podle článku uvedeného v časopisu 5plus2 Blanensko, Boskovicko ze dne 28. února 2014 má o jednu z dosud nevyužitých částí továrního areálu zájem Jaroslav Pánek z Boskovic. Rád by zde vybudoval muzeum vozidel z druhé světové války. Muzeum by mělo vzniknout s pomocí EU a bylo by určené především školákům. K vidění by zde měl být například legendární ruský tank T34 nebo německý polopásový obrněný transportér Hakel. Expozice má být doplněna také o sbírku zbraní, uniforem a měl by zde být vybudovaný projekční sál.